Lojtaret e muajve Maj dhe Qeshore

Lojtaret e mujait maj dhe qershor u shpallen. Trajneri Hazizi na jepi nji koment per te dy lojtaret, Agron Beqiri dhe Benjamin Xhemajli.

Qershor 2011, Benjamin Xhemajli:

Kapiteni Benjamin Xhemajli u zgjedh lojtare i muajit qeshore sepse ne te gjitha ndeshjet ka qene stabil. Benjamini ka lujt ne shume pozicione dhe te gjitha detyrat e parashtruara ai ka kryer me sukses te larte.

Mai 2011, Agron Beqiri:

Agron Beqiri u zgjedh lojtare i muajit maj per shkak se ky me lojrat e tij te forta i dha nje stabilitet mbrojtes se Fortunes. Ky lojtare ka nje merite te veqante qe klubi Fortuna ka pesue me se paku gola ne ligen tone.

Reklamer
Publisert i Uncategorized | Legg igjen en kommentar

FK Fortuna Oslo me nji fitore të ëmbel, 1-0

Futbollistet e Fortunes ja shkaktuan ekipit latin-amerikan, Andesit, humbjen e parë. Siç pritej, ishte një luftë e ashpër kundër nji ekipi si nuk kishin interes për të lujtur futboll. Skuadra me lojtaret kuq e zi zhvilluan nji ndeshje nga zemra dhe u treguan ma te fortë. Gollëshenuesi për Fortunen ishte Flamuri. Mesfushori i Fortunes shenoj nji gollë te bukur nga 18 metra ne pjes te parë.

Publisert i Uncategorized | Legg igjen en kommentar

Benjamin Xhemajli: Një kapiten krenar

Benjamin Xhemajli, 19 vjeqar dhe kapiten i skuadres FK Fortuna Oslo.

Benjamin, urime me sheritin si kapiten i skuadres. Ju keni një rol të rëndësishëm dhe kjo është një përgjegjësi e rëndë për një lojtar i ri, si te duket? Faleminderit për ftes. Është e vërtetë se kam një përgjegjësi te madhe. Unë jam krenar për besimin që kam fituar dhe jam shumë i motivuar për detyrën.

Ti u inkuadrove ne klub mbas nji kohe te formimit te klubit. Si keni ardhur në kontant me klubin? Dëgjova shumë për ekipin nga para nga miqtë dhe të njohurit, ajo dukej si një ekip që mund të ofroj disa sfida që unë isha duke kërkuar. Miqësia e klubit dukej unike dhe ata kishin një trajner ambicioz. Kjo ishte një arsye e rëndësishme dhe e vendosa të transferohem ne skuader.

Cilat ishin pritjet tuaja për ekipin dhe si te priten lojtaret? I falenderoj të gjithë lojtaret dhe organizatoret e klubit. Me kan pritë shumë mirë dhe kam bërë shumë shokë të rij. Jamë shumë i kënaqur.

Si është komunikimi me trajnerin e skuadres? Haziz ka një komunikim shumë të mirë me mua, duke folur për ide të reja dhe mund të flas me ta për të gjitha. Është nji trajner me ambicione të mëdhaja për klubin dhe është i pëlqyer nga të gjithë lojtaret e grupit.

Ju keni filluar sezonin shumë mirë dhe te premten duke pritur një lojë të lartë kundër Andes. Sa e rëndësishme është kjo luftë dhe a jeni pregaditur special për ndeshje?
Për ne të gjitha ndeshjet janë të rëndsishme dhe nuk jemi pregaditur special për ketë ekip. Nuk mendojm për ekipet tjera dhe kush është kundershtari. Ne kemi deshir të luajm lojen tonë dhe të tregojm se jemi ne gjendje të fitojm gjdo ndeshje, pa marr parasysh kushë është kundershtari.

Ju keni edhe një ekip me lojtar të ri nga mosha 5-8 vjet. A do të kontribon aty? Si kapiten, unë kam dëshi për të kontribuar në të gjitha nivelet për klubin. Unë shpresoj se unë dhe shokët e ekipit tim mund të jemë modelë e mirë për zhvillimin e këtyre lojtarëve.

Në fund Benjamin të falenderojm edhe nji herë për mundsin si na takove për një intervist dhe të dëshirojm sukses. Falminderit, shpresoj si të ju shoh neser ne lojë. Kjo është një motivim i madh për ne për të parë kaq shumë spektatorë në mbështetje të ekipit. Mos harroni, ju nuk mbështetni vetëm 11 lojtarë, por një popull të tërë.

Publisert i Uncategorized | 1 kommentar

Andes IK – FK Fortuna Oslo

Publisert i Uncategorized | Legg igjen en kommentar

Intervist me Benjamin Xhemajli

Kapiteni Benjamin Xhemajli do të pergjigjet ne disa pytje nga Tifozet e Fortunes. Foto nga ndeshja kunder Østlandskameratene.

Publisert i Uncategorized | Legg igjen en kommentar

Informim: Fortuna per femijet

FK FORTUNA OSLO PER FEMIJE

Ne muajin mars menjehere pas shkrirjes se bores filluan ushtrimet per femije.

Siq e kishim ne plane Fortuna filloje ushtrime edhe per femije te moshes 5-8 vjeq, plus minus. Qellimi i ushtrimeve ne kete moshe eshte qe femijet Shqiptare te jene ne aktivitet sebashku dhe te zhvillohet talenti i tyre si futbollist. Tani po po behen gati tre muaj nga treningu i pare me femije. Per trajneret eshte nje kenaqesi kur i sheh femijet qe perparojne nga dita ne dite ne futboll.

Deri me tani interesimin per ushtrime e kane tregue 11 femije te ketyre moshave. Qysh ne fillim te karrieres futbollistike shihen se disa femije kane talent futbolli.

Foto: Ne kembe nga e djathta jane: Leoniti, Bajrami, Luan K, Besarti, Abushi. Ulur nga e djathta: Alberti, Luan A. Aldini, Elioni. Mungojne: Azem Hoti dhe Blerim Hasanaj.

Fortuna e ka ne plane qe te marre pjese ne turnire me keta femije. Do te jete kenaqesi qe nje ekip femijesh Shqiptare do merr pjese ne turnire kunder femijeve Norvegjez. Kjo eshte hera e pare qe femijet Shqiptare jane te organizuar ne kete menyre.

Fale sponsorit Nexhat Kaloshi tani ekipi i femijeve duket sikur te ishte nje ekip profesionist. Nexhat Kaloshi i sponsoroje fanelat e femijeve dhe per femijet ky ishte nje gezim i madh.

Proud to be albanian

Femijet dhe prinderit e falemenderojne sponsorin per kete akt te madh human. Nese ndonje prind ka deshire qe te e lajmeroje femijen e vet ne aktivitete te Fortunes eshte i mireseardhur.

Me pershendetje sportive,

FK FORTUNA OSLO

Publisert i Uncategorized | 2 kommentarer

Fortuna Oslo e pandalshme

Futbollistet e klubit Fortuna Oslo edhe njëherë dëshmoi se po kalon nëpër një formë të mirë në këtë perfundim të stinorit veror.

Trajneri Haziz Aasen me sponzorin e klubit Petrit Hasanaj

Ne ndeshjen e radhës kunder Østlandskameratene Fortuna Oslo fitoj me rezultat të bindshem 6:2.

Denne lysbildefremvisningen krever JavaScript.

Publisert i Uncategorized | Legg igjen en kommentar