OSI – Fortuna

Fortuna Oslo e hap kampionatin si mysafire i klubit OSI 2. Oslo Studentenes Idressklubb (OSI) është një nga klubet më të mëdha sportive me një gamë të gjerë të mundësive në sport dhe aktivitete në natyrë.Klubi u formua në vitin 1882 nën emrin, «Studentëve norvegjeze gjimnastikore dhe Fægteforening» dhe ka qenë që përmes bashkimit disa ndryshime dhe emrin e thirrjeve.Fundi erdhi në vitin 1988 kur klubi u riemërua Oslo Studentenes Idrettsklubb. Ekipi parë luan ne ligen e 4. dhe ndeshjen filluan kampionatin me humbje nga Kurer. Sot luajn kunder Oppsal ne 20.15 ne Trasop Kunstgress.

OSI 2 – Fortuna Oslo ne Domus Athletica ne ora 20.00 neser me 25.04.2012

Publisert i Sport | Merket med , | Legg igjen en kommentar

Roberto Mancini merr shqiptar 15-vjeqar

Bersant Celina, 15 vjeqar dhe lojtar i klubit norvegjez Strømsgodset ka pranuar një kontratë tre-vjeçare mësim me Manchester City. Bersanti do të shkojë në Mançester me babain e tij këtë verë, kur ai mbaron shkollën.

- Kjo është një ënderr e një djaloshi të vijnë e vërtetë. Unë mendoj se kjo do të jetë shumë mirë për mua, thotë Celina për Drammens Tidende.

Talent i ri është përshkruar si një talent të veçantë, dhe sipas gazetës gjithashtu klube tjera të mëdha ishin të interesuar për Celina – duke përfshirë Liverpool, Blackburn, Hannover dhe Këln – por zgjedhja ishte e lehtë kur e Manchester City bëri një ofertë.

Bersant Celina luan për Norvegjin U-15.

Bersant Celina, Manchester City

Publisert i Sport | Merket med , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Legg igjen en kommentar

Shqipëria ne renidtjen e Fifa’s

Kombëtarja shqiptare ka ruajtur pozitën e 71-të në renditjen e FIFA-s për muajin tetor, pavarësisht se ka pësuar një disfatë dhe ka shënuar një barazim.
Shqipëria u mposht me rezultat 3-0 në Francë derisa barazoi 1-1 me Rumaninë gjatë javës së kaluar, për të përfunduar e parafundit në grupin D kualifikues për Euro 2012.

Nga vendet tjera të Ballkanit, Bullgaria ka rënë për 20 pozita, duke u rreshtuar e 75-ta, derisa Maqedonia është ngjitur një pozitë, në të 91-tën. Turqia dhe Bosnja po ashtu janë ngjitur nga një vend dhe rreshtohen në pozitat e 26, respektivisht 21, derisa Serbia ka rënë për dy pozita dhe tash rreshtohet e 23.

Greqia është vendi i Ballkanit që rreshtohet më së larti, në pozitën e tetë, derisa Kroacia ka rënë nga top 10-shi, dhe tash rreshtohet e 12-ta. Norvegjia është ne vendin e 24.

Publisert i Uncategorized | Merket med , , , , , , , , | Legg igjen en kommentar

Uefa Champions League

Sante zhvillohen 8 ndeshje ne Champions League. Manchester United do ta viziton Otelul Galati, po kush jan keta?

“Nuk e kisha idenë se nga ishin. Nuk e di nëse e kanë ndërruar emrin si shumë skuadra evropiane, por asnjëherë nuk kam dëgjuar për ta”, thotë manaxheri i Djajve të Kuq, Sir Alex Ferguson.

“Tash dimë shumë dhe dimë mjaftë për ta. I kemi marrë të gjitha videot, por më e rëndësishmja është se e di që e kanë ndërruar fushën”, tha Fergusoni.

Manchester City – Villareal:

«Unë mendoj se ne ende kemi nevojë për të mësuar, por humbja kundër FC Bayern München ishte vetëm loja e dytë në Ligën e Kampionëve kështu që është normale. Të gjithë ne kemi nevojë për një fitore. Sante do të jetë vështirë, por në qoftë se ne fitojm kunder Villareal gjithçka mund të ndryshojë. Kundër Bayern në Munih ju e dini edhe ju mund të humbasin, ata janë një ekip shumë të fortë. Ata luajtën më mirë se ne dhe meritoi të fitojë ndeshjen», thotë manaxheri i Manchester City Roberto Mancini.

CSKA Moskva – Trabzonspor

Napoli – Bayern München

Lille – Internazionale

Basel – Benfica

Real Madrid – Benfica

Dinamo Zagreb – Ajax

Oţelul Galaţi – Manchester United

Manchester City – Villareal

Kush do ti siguron 3 pikë sante? Diskuto ne Group Stage

Publisert i Uncategorized | Merket med , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Legg igjen en kommentar

Talent: Arbnor Fejzullahu

Talenti nga Lugina, Arbnor Fejzullahu do të mbrojë ngjyrat e kombëtares shqiptare të futbollit. Këtë lajm e ka konfirmuar vetë lojtari. Fejzullahu i lindur ne 1993 luan ne KS Besa Kavajes dhe per kometaren U-19.

Fejzullahu mirret me futboll qe 9 vite dhe luan ne pozicionin ne mbrojtje. Kur e pysim me cilin lojtar simpatizon pergjigja nuk eshte e quditshme:

«Gerard Pique» thotë talenti i madh nga Kosova.

Tifozat e Fortunes i deshirojn sukses Arbnorit dhe skuadres KS Besa e Kavajes.

 

Publisert i Uncategorized | Merket med , , , | Legg igjen en kommentar

Higuain shënon het-trik

Me rezultat prej 4-1, Real Madridi e ka mposhtur Real Betisin në ndeshjen e të shtunës mbrëma të zhvilluar në Santiago Bernabeu.
Më meritori për këtë fitore të Los Blancos, ishte argjentinasi Gonzalo Higuain, i cili tundi tri herë rrjetën kundërshtare.

Shiko gollat ketu:

http://www.dailymotion.com/embed/video/xlpwnp

Publisert i Sport | Merket med , , , , , , , | Legg igjen en kommentar

30 tifozë te rrahur

Janë rrahur dhe arrestuar mbi 30 tifozë të klubit shqiptar të Maqedonisë, Shkëndisë nga Tetova, pas derbit lokal ndaj rivalëve të Teteksit.

Ndeshja përfundoi me fitore të maqedonasve të Teteksit, mirëpo përkundër fitores prej 2-0, të ashtuquajturit ‘vojvodët’ e Teteksit kanë fyer vazhdimisht ‘ballistët’ e Shkëndisë të mbledhur në impiant.
Sipas disa burimeve ‘ballistët’ nuk iu përgjigjën këtyre provokimeve, mirëpo jashtë stadiumit pas përleshjeve policia maqedonase mësojmë të ketë rrahur dhe arrestuar rreth 30 tifozë, fati i të cilëve ende nuk dihet.

Situata në Tetovë pas derbit raportohet të jetë e qetë dhe e sigurtë.

Publisert i Sport | Merket med , , , | Legg igjen en kommentar